Kış Aylarında Gebelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Home / Children / Kış Aylarında Gebelerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Kış Aylarında Gebelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Artan üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunma

Kalabalık ve kapalı yerlerden, toplu taşıma araçlarından sakınma, c vitamininden zengin beslenme, kalabalık ortamlarda ve salgın sırasında maske kullanma, salgın varsa aşılanma, hasta bireylerin olduğu evlere ziyaretten kaçınma, ev ortamını sık sık havalandırma,

Yağışlı ve karlı havalarda

Yüksek topuklu ve tabanı kaymaya müsait ayakkabı ve çizmelerden sakınma, hava koşullarına uygun giyinerek dışarı çıkma,

Beslenme

Yaz kadar bol ve çeşit olmadığından sebze ve meyve tüketimini azaltmamaya çalışmak gerekiyor. Beraberinde doktorumuz uygun gördüğü takdirde multivitamin preparatlarından faydalanabiliriz. Güneş ışığından yoksunluk nedeni ile d vitamini eksikliği daha belirgin olarak ortaya çıkar. Gerektiği takdirde d vitamini takviyesi de olabilir.

Kış besinlerinde tuz daha yoğun olarak kullanılır. Tuzu kesinlikle arttırmamalıyız.

Hareketlilik yaza oranla azaldığından kilo artışına eğilim daha fazla olur. Günlük düzenli yürüyüş ve mümkünse haftada iki kez yüzmek çok faydalı olur.

Kış ayları depresyon eğiliminin daha fazla olduğu aylardır. Çeşitli aktiviteler (kurslar, arkadaş toplantıları, kısa haftasonu turları, ilgi duyulan alanlara yönelik aktiviteler, v.b. ile sosyal kontakt üst düzeyde tutularak bundan sakınılabilir.

Kış aylarında azalan terlemeye bağlı olarak su içme ihtiyacı azalır. Ancak bebek ve bizim günlük 2.5 litre su tüketimine olan ihtiyacımız devam eder. Dikkatli olunmalıdır. Ağızdan su alımının kısıtlanması bebeğin suyunda azalma, diabet ve hipertansiyon gibi gebeliği komplike eden sağlık sorunlarının da daha sık ortaya çıkmasına neden olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.